Leading Manufacturer of 250l ss paste agitator tank, 50l ss mixing agitator tank, 200l mixing agitator tank and 100l ss mixing agitator tank from Ahmedabad.
₹ 81000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 250 L |
| Capacity | 250 L |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Propeller |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Usage/Application | TO MIX DIFFERENT TYPES OF LIQUIDS |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Phase | Three Phase |
| Application | Pharmaceutical, Cosmetic |
| Mounting Type | Leg Mounted |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Surface Finish | Matt Finish |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 51000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50 L |
| Capacity | 50L |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Propeller |
| Material | Stainless steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Mounting Type | Top Entry |
| Phase | Three Phase |
| Application | Pharmaceutical |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 L |
| Tank Capacity | 200 L |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Propeller |
| Usage/Application | Ayurvedic Medicine |
| Material | ss |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Top Entry |
| Application | Water Treatment, Dairy, Pharma, Cosmetic, Food, Chemical |
| Power | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
| motor | 3 phase |
| leg | 04 |
| shape | round |
₹ 51000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 100 L |
| Tank Material | SS304 |
| Capacity | 100 Liters |
| Agitator Type | Propeller |
| Material | STAINLESS STEEL 304 |
| Usage/Application | Ayurvedic Medicine |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Mounting Type | Top Entry |
| Application | Chemical, Food, Pharma |
| Color | SILVER |
| Power | ELECTRICITY |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 220/440V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Malhari Patil (Owner)
Prashant Engineering Works
Shed No-10, Shree Hari Darshan Industrial Park, Nr Baroda Exp Way Garnala, Vatva Gidc
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India