Our range of products include double cone blender, ss double cone blender, 50l double cone blender machine, bicone mixer . and bicone powder mixer.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Working Capacity | 100 kg |
| Brand | Prashant Engineering Works |
| Material of Construction (Contact Parts) | SS 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Gross Volume | 175 L |
| Voltage | 430V |
| Power | 3 HP |
| Capacity | 100 kg |
| Usage/Application | Pharma |
| Blender Type | Double Cone |
| Phase | 3 Phase |
| Application | Cosmetic, Nutraceutical, Pharmaceutical |
| Blender Grade | GMP |
| Discharge Mechanism | Manual |
| Frequency | 50 Hz |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material Grade | SS304 |
| Power Source | Electric |
Prashant Engineering Works is one of the leading manufacturers and supplier of STIRRER, LIQUID MIXING TANK,POWDER MIXER, STORAGE TANK
₹ 91000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity (Kg) | 50 |
| Material | ss |
| Brand | PEW |
| Gross Volume (liters) | 50 |
| Capacity | 50 kg |
| Power | 1 hp |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 415 V |
| Surface Finishing | Matt |
| Blender Type | Double Cone |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | ss 304 |
| Capacity (Kg) | 50 |
| Brand | PRASHANT ENGINEERING WORKS |
| Gross Volume (liters) | 50 |
| Capacity | 50 kg |
| Power | 1 hp |
| Phase | 3 phase |
| Power (HP) | 0.5 |
| Voltage | 415 V |
| Surface Finishing | Matt |
| Blender Type | Double Cone |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 142000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | SS |
| Capacity (Kg) | 100 |
| Brand | PRASHANT ENGINEERING WORKS |
| Gross Volume (liters) | 100 |
| Capacity | 100 KG |
| Working Volume (Liters) | 100 |
| Power | 3 hp |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 91000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | SS 304 |
| Capacity (Kg) | 50 |
| Brand | PEW |
| Capacity | 50 KG |
| Power | 2 hp |
| Power (HP) | 2 |
| Phase | 3 PHASE |
| Voltage | 415 V |
| Surface Finishing | Mirror |
| Blender Type | Double Cone |
| Country of Origin | Made in India |
Malhari Patil (Owner)
Prashant Engineering Works
Shed No-10, Shree Hari Darshan Industrial Park, Nr Baroda Exp Way Garnala, Vatva Gidc
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India