Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 200l ss304 liquid industrial agitator, 50l ss316 industrial mixers agitator, 200l ss304 acid mixing industrial agitator, 350l ss304 stand mount industrial agitator, 300l ss304 liquid industrial agitator and 500l ss304 liquid industrial agitator.
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 200 L |
| Batch Capacity | 200 kg |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Motor Power | 1.5 KW |
| Impeller Type | Propeller |
| Mixer Speed | 1440 RPM |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Bowl Material | SS304 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Discharge Type | Manual Discharge |
| Capacity | 200 L |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50L |
| Motor Power | 2 HP |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Impeller Type | Cowl |
| Wet Parts Material | SS316 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering a wide range of quality products to our valued clients. These products are available in various sizes, speed, usages, material, and are crafted with the highest quality standards to ensure durability and excellence and prices will vary based on customization. Our entire product range is highly appreciated by clients for its superior performance, elegant design and reliable quality.
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 200 L |
| Mixer Type | STIRRER |
| Capacity | 200 L |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Motor Power | 2 HP |
| Working Type | Batch |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Material Of Construction | SS304 |
| Impeller Type | Propeller |
| Power Rating | 3 kW |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Voltage | 220/440V |
| Power Source | ELECTRIC |
| Application | Polymer Mixing, Effluent Mixing, Alkali Mixing, Acid Mixing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 39000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Tank Capacity | 350 L |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Impeller Type | Propeller |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Material | stainless steel |
| Voltage | 220v/440v |
| Power Source | electric |
| Phase | single & three phase |
| Motor Make | Crompton |
| Propeller Type Blade No | 2 |
| Input Voltage | 415 V |
| Agitator Usage | Pharma, Chemical Mixing |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 300 L |
| Motor Power | 3 HP |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Impeller Type | Cowl |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Material | SS 304 |
| Phase | Three Phase |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Application | Food, Pharma, Water Treatment, Chemical |
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 500 L |
| Capacity | 500 L |
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Motor Power | 5 HP |
| Max Speed | 1400 |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Batch Capacity | 500 L |
| Impeller Type | Propeller |
| Stirrer Type | Homogenizer |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Mounting Type | Stand Mount |
| Material | SS |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Phase | 3 PHASE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 200 L |
| Capacity(Litre) | 200 |
| Motor Power | 2 HP |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Impeller Type | HOMOGENISER |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Design Type | Standard, Customised |
| Voltage | 220/440V |
| Phase | SINGLE & THREE PHASE |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Application | Pharma |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 100 |
| Motor Power | 2 HP |
| Shaft Speed | 1440 |
| Impeller Type | Propeller |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Voltage | 220/440V |
| Phase | SINGLE & THREE PHASE |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Tank Capacity | 100L |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Impeller Type | Propeller |
| Wet Parts Material | SS316 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Material | SS |
| Voltage | 220/440 V |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 100 L |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Motor Power | 2 HP |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Impeller Type | Propeller |
| Mounting Type | Top Entry |
| Material | SS |
| Voltage | 220V/440V |
| Phase | SINGLE & THREE PHASE |
| Propeller Type Blade No | 2 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Capacity | 500 L |
| Motor Power | 5 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Max Speed | 1440 RPM |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Batch Capacity | 500L |
| Impeller Type | Propeller |
| Stirrer Type | STIRRER |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Mounting Type | Stand Mount |
| Material | SS |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 200 |
| Capacity | 200 L |
| Motor Power | 2 |
| Shaft Speed | 1440 |
| Usage/Application | AGRICULTURE |
| Impeller Type | Propeller |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Mounting Type | Top Entry |
| Material | SS 316, SS 304 |
| Voltage | 440 |
| Phase | Single Phase |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Application | Chemical, Food, Pharma |
| Steel Grade | SS 316, SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 200 |
| Phase | SINGLE & THREE PHASE |
| Design Type | Standard, Customised |
| Voltage | 220/440V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 01 Piece
Malhari Patil (Owner)
Prashant Engineering Works
Shed No-10, Shree Hari Darshan Industrial Park, Nr Baroda Exp Way Garnala, Vatva Gidc
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India