Our range of products include industrial liquid mixer, agricultural liquid mixer, liquid soap mixer and liquid fluid mixers.
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Mixer Type | Top Entry |
| Capacity(Litre) | 100 L |
| Motor Power | 1 HP |
| Tank Capacity | 100 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Impeller Type | Propeller |
| Material | Stainless Steel |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Capacity | 100 L |
| Mounting | Flange |
| Phase | 3 PHASE, SINGLE PHASE |
| Application | Chemical, Food, Pharma, Effluent |
| Speed | 1440 |
| Viscosity Range | Low Viscosity |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Mixer Type | Top Entry |
| Capacity(Litre) | 250 L |
| Motor Power | 3 HP |
| Tank Capacity | 250 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Impeller Type | Propeller |
| Material | Stainless Steel |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Capacity | 300 L |
| Mounting | Plate |
| Phase | 3 PHASE |
| Application | Pharma, Chemical |
| Viscosity Range | Low Viscosity |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Mixer Type | Drum Mixer |
| Working Type | Batch |
| Tank Capacity | 200 L |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Impeller Type | Propeller |
| Material Of Construction | SS304 |
| Batch Capacity | 200 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Capacity | 200 L |
| Automation Grade | semi |
| Application | Pharma, Cosmetic, Chemical |
| Voltage | THREE/SINGLE PHASE |
| Phase | Three Phase |
| Speed | 1440 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Mixer Type | Top Entry |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Motor Power | 2 HP |
| Tank Capacity | 200 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Impeller Type | Propeller |
| Material | Stainless Steel |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Capacity | 200 L |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | SINGLE & THREE PHASE |
| Voltage | 220/440V |
Minimum order quantity: 01 Piece
Malhari Patil (Owner)
Prashant Engineering Works
Shed No-10, Shree Hari Darshan Industrial Park, Nr Baroda Exp Way Garnala, Vatva Gidc
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India