Manufacturer of a wide range of products which include 200l ss chemical mixer stirrer, liquid chemical mixing stirrer, industrial mixing stirrer, s.s industrial stirrer mixing machine, fertilizers mixing stirrer and high speed mixing stirrer.
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Mixer Type | Agitator |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Working Type | Batch |
| Tank Capacity | 200 L |
| Material Of Construction | SS304 |
| Stirrer Type | Portable |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Application | Acid Mixing, Effluent Mixing, Polymer Mixing, Alkali Mixing |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Voltage | 220/440V |
| Power Source | ELECTRIC |
| Mounting Type | Top Entry |
| Propeller Type Blade No | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Mixer Type | High Shear Mixer |
| Configuration Type | Batch |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Working Type | Batch |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Tank Capacity | 200 L |
| Material Of Construction | SS304 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Stirrer Type | Portable |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Power Source | Electric |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Alignment | Vertical |
| Application | Effluent Mixing, Polymer Mixing, Acid Mixing, Alkali Mixing |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Capacity | 200 |
| Usage/Application | for mixing of different types of liquids |
| Design Type | Customized, Standard |
| Voltage | 220v/440v |
| Mounting Type | Top Entry |
| Power | SINGLE / THREE PHASE |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Capacity | 250 L |
| Capacity(Litre) | 300 L |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Max Speed | 1440 |
| Tank Capacity | 300 L |
| Batch Capacity | 300 L |
| Stirrer Type | Homogenizer |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Voltage | 220/440V |
| Power Source | ELECTRIC |
| Phase | THREE PHASE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 25400 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Tank Capacity | 200 L |
| Stirrer Type | Fixed Mount |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | SS 304 |
| Voltage | 220/440V |
| Power Source | ELECTRIC |
| Phase | SINGLE/THREE PHASE |
| Propeller Type Blade No | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Tank Capacity | 200 L |
| Stirrer Type | Portable |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | SS 304 |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Type | Top Entry |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Shaft Speed | 1440 RPM |
| Tank Capacity | 200 L |
| Stirrer Type | Portable |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Voltage | 220/440 V |
| Power Source | ELECTRICAL |
| Phase | Three Phase |
| Propeller Type Blade No | 02 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Capacity | 150 L |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Max Speed | 1440 RPM |
| Batch Capacity | 200 L |
| Stirrer Type | Portable |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 200 L |
| Stirrer Type | Geared |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Max Stirring Volume | 200 L |
| Shaft Speed | 144 RPM |
| Speed Range | 50 - 200 RPM |
| Motor Power | 100 W |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Impeller Type | Propeller |
| Display Type | No Display |
| Mounting Type | Top Entry |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Voltage | 220/440V |
| Power Source | ELECTRIC |
| Phase | SINGLE & THREE PHASE |
| Propeller Type Blade No | 02 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (per Batch) | 200 kg |
| Mixer Type | Top Entry |
| Capacity(Litre) | 200 L |
| Material of Contact Parts | Stainless Steel 304 |
| Tank Capacity | 200 L |
| Motor Power | 2 HP |
| Discharge Mechanism | no |
| Impeller Type | Propeller |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | SS |
| Phase | 3 PHASE |
| Steel Grade | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Malhari Patil (Owner)
Prashant Engineering Works
Shed No-10, Shree Hari Darshan Industrial Park, Nr Baroda Exp Way Garnala, Vatva Gidc
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India