Offering you a complete choice of products which include stirrer ss mixing vessel, ss syrup suspension mixing vessel, 50l stainless steel mixing vessel, 500l pesticides stainless steel mixing vessel, 100l ss high shear mixing vessels and 316 stainless steel vessels.
₹ 61000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 150 L |
| Capacity | 150 L |
| Steel Grade | SS304 |
| Vessel Material | SS304 |
| Agitator Type | Propeller |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Application | Chemical Mixing, Pharma Mixing, Cosmetic Mixing |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Material Grade | SS 304/316 |
| Phase | THREE PHASE |
| Top Cover Type | Open Top |
| Power Source | ELECTRIC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 51000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Liters |
| Vessel Capacity | 100 L |
| Steel Grade | SS304 |
| Vessel Material | SS304 |
| Agitator Type | Propeller |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Application | Chemical Mixing, Cosmetic Mixing, Pharma Mixing |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Material Grade | ss 304 |
| Phase | 3 phase |
| Top Cover Type | Open Top |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 41000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 50 L |
| Tank Capacity | 50 L |
| Capacity | 50 Liters |
| Steel Grade | SS304 |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Agitator Type | Propeller |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Motor Power | 0.75 kW |
| Mounting Type | Top Entry |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Application | Dairy, Food, Chemical, Cosmetic, Pharma |
| Material Grade | ss |
| Phase | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 500 L |
| Capacity | 500 L |
| Steel Grade | SS304 |
| Tank Material | SS304 |
| Agitator Type | Homogeniser |
| Motor Power | 3.7 kW |
| Mounting Type | Top Entry |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Application | Water Treatment |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Material | SS 304/316 |
| Voltage | 440 V |
At Prashant Engineering Works, we are proud to be a leading manufacturer of high-quality Liquid Mixing Tanks specifically designed for the pharmaceutical industry. Our Liquid Mixing Tanks are engineered to meet the stringent quality and safety standards required in pharmaceutical manufacturing. With precision craftsmanship, each Liquid Mixing Tank is built to provide consistent, efficient, and thorough mixing of pharmaceutical liquids, suspensions, and emulsions, ensuring the highest product quality and uniformity.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 100 L |
| Capacity | 100 Liters |
| Steel Grade | SS304 |
| Tank Material | SS304 |
| Agitator Type | High Shear |
| Mixer Type | Top Entry |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Jacket Type | Non Jacketed |
| Application | Food, Pharma |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Material Grade | ss 316, ss 304 |
| Phase | 3 phase |
| Top Cover Type | Open Top |
| Bottom Type | Conical Bottom |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Vessel Capacity | 100 L |
| Steel Grade | SS 316 |
| Vessel Type | Storage |
| Capacity(Litre) | 100 L |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Application | Cosmetic, Pharma |
| Internal Finish | Mirror Polish |
| Orientation | Vertical |
| Finishing Type | MATT/MIRROR |
| Working Temperature | ROOM |
| End Type | Conical End |
| With Jacket | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Malhari Patil (Owner)
Prashant Engineering Works
Shed No-10, Shree Hari Darshan Industrial Park, Nr Baroda Exp Way Garnala, Vatva Gidc
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India