Pioneers in the industry, we offer gear motor stirrer tank and 500l ss agitator stirrer tank from India.
₹ 136000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 L |
| Tank Capacity | 1000 L |
| Shaft Speed | 50 rpm |
| Tank Material | SS304 |
| Mixer Type | Top Entry |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Stirrer Type | Fixed Mount |
| Agitator Type | Paddle |
| Wet Parts Material | SS304 |
| Speed Control | Gear Drive |
| Application | AGRICULTURE, Chemical, Cosmetic, Pharmaceutical |
| Phase | Three Phase |
| Material | STAINLESS STEEL 304/316 |
| Voltage | 440 |
| Power Source | ELECTRIC |
| Mounting Type | Top Entry |
| Steel Grade | 304/316 |
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 500 L |
| Tank Material | SS316 |
| Capacity | 500 Liters |
| Agitator Type | Propeller |
| Usage/Application | Ayurvedic Medicine |
| Material | ss 304 |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Mounting Type | Top Entry |
| Application | Pharma, Cosmetic, Food, Dairy, Chemical |
| Country of Origin | Made in India |
Malhari Patil (Owner)
Prashant Engineering Works
Shed No-10, Shree Hari Darshan Industrial Park, Nr Baroda Exp Way Garnala, Vatva Gidc
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India